Vaše oči si zaslúžia tú najlepšiu starostlivosť! Syndróm suchého oka je bežný problém, ktorý môže ovplyvniť kvalitu vášho života. Toto očné ochorenie trápi množstvo ľudí a jeho výskyt stále narastá. Príčin vzniku je mnoho, ale významnú úlohu zohrávajú hormóny, užívanie liekov, kontaktných šošoviek či nadmerné vystavenie modrému svetlu. Ak si ani vy neviete dať rady, nezúfajte. Problému sa môžete efektívne zbaviť a zlepšiť tak komfort svojich očí.
MUDr. Klára Marešová, Ph.D., FEBO
predsedníčka Českej oftalmologickej spoločnosti a prednostka Očnej kliniky LF UP a FNOL
Aké sú hlavné príznaky syndrómu suchého oka?
Syndróm suchého oka je jeden z najčastejších problémov, ktorý postihuje populáciu a je diagnostikovaný u 7 % až 34 % ľudí. Prejavuje sa v rôznej miere od bezpríznakového ochorenia až po ťažkosti výrazne znižujúce kvalitu života. Ide o stav, pri ktorom je porušená vrstva sĺz na povrchu oka, tzv. slzný film. Táto vodná vrstva zavlažuje rohovku, spojivku, vnútornú stranu viečok a umožňuje tak hladký a plynulý pohyb viečok po očnej guli. Ďalšou dôležitou funkciou slzného filmu je vyživovanie tkanív, ktoré pokrýva.
Čo býva príčinou tejto očnej choroby?
Možných dôvodov na vznik syndrómu je veľa. Často k ochoreniu dochádza vplyvom poklesu hormónov, napr. v dôsledku starnutia. Preto sú našimi častými pacientmi ženy v menopauze. Ďalšími príčinami môžu byť chronický zápal viečok, dlhodobé užívanie niektorých liekov, ochorenie štítnej žľazy, niektoré autoimunitné ochorenia, operácia očí alebo okolia očí, nosenie kontaktných šošoviek atď.
Čo patrí medzi najbežnejšie symptómy tohto syndrómu? Ako ovplyvňujú každodenný život pacientov?
Jedným z najčastejších prejavov je paradoxne slzenie očí. Dochádza k nemu vplyvom dráždenia povrchu oka, ktoré nemá dostatočný ochranný slzný film. Toto reflexné slzenie, ktoré podráždenie vyvoláva, je však nedostatočné na riešenie celého problému. Medzi ďalšie symptómy radíme pálenie a rezanie očí, pocit piesku v oku, zahmlené videnie, začervenanie bielka, svetloplachosť či únavu očí.
Akým spôsobom je syndróm suchého oka diagnostikovaný?
Podozrenie na syndróm suchého oka vznikne po odobratí anamnézy, kedy nám pacient povie všetky svoje subjektívne ťažkosti, ich frekvenciu a tiaž. Po štandardnom vyšetrení očí, ktoré vykonávame mikroskopom, môžeme pristúpiť k testom, ktoré merajú množstvo a kvalitu sĺz. Často si povrch oka zafarbíme špeciálnymi farbivami, ktoré nám ukážu aj veľmi drobné defekty povrchu oka, eventuálne odumreté bunky povrchu oka. Existujú tiež prístroje určené na meranie hrúbky slzného filmu a hodnotenie kvality žliaz, ktoré produkujú tukovú zložku slzného filmu.
Ako si správne nakvapkať očné kvapky? >
Aké hlavné metódy liečby sú pre pacientov dostupné?
Základom liečby sú kvapky a gély zvlhčujúce povrch oka. V prípade zápalu viečkových žliaz odporúčame teplé obklady viečok a tlakové masáže ich okrajov. Pokročilé štádiá syndrómu suchého oka vyžadujú lokálne užívanie kortikoidných kvapiek, kvapiek s cyklosporínom či kvapiek vytvorených z vlastnej krvi (tzv. sérové kvapky). Štúdiami sa zistilo, že k liečbe tohto ochorenia prispieva aj rybí tuk, a to v dávke 2000 mg/deň.
Neexistuje jednotný postup pre všetkých pacientov so syndrómom suchého oka. U každého pacienta pristupujeme k liečbe individuálne, podľa jeho ťažkostí a podľa závažnosti ochorenia.