Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » UŽ ŽIADNE PÁLENIE A SVRBENIE OČÍ: ZBAVTE SA RAZ A NAVŽDY SYNDRÓMU SUCHÉHO OKA
ADVERTORIAL

Vaše oči si zaslúžia tú najlepšiu starostlivosť! Syndróm suchého oka je bežný problém, ktorý môže ovplyvniť kvalitu vášho života. Toto očné ochorenie trápi množstvo ľudí a jeho výskyt stále narastá. Príčin vzniku je mnoho, ale významnú úlohu zohrávajú hormóny, užívanie liekov, kontaktných šošoviek či nadmerné vystavenie modrému svetlu. Ak si ani vy neviete dať rady, nezúfajte. Problému sa môžete efektívne zbaviť a zlepšiť tak komfort svojich očí.

MUDr. Klára Marešová, Ph.D., FEBO

predsedníčka Českej oftalmologickej spoločnosti a prednostka Očnej kliniky LF UP a FNOL

Syndróm suchého oka je jeden z najčastejších problémov, ktorý postihuje populáciu a je diagnostikovaný u 7 % až 34 % ľudí. Prejavuje sa v rôznej miere od bezpríznakového ochorenia až po ťažkosti výrazne znižujúce kvalitu života. Ide o stav, pri ktorom je porušená vrstva sĺz na povrchu oka, tzv. slzný film. Táto vodná vrstva zavlažuje rohovku, spojivku, vnútornú stranu viečok a umožňuje tak hladký a plynulý pohyb viečok po očnej guli. Ďalšou dôležitou funkciou slzného filmu je vyživovanie tkanív, ktoré pokrýva.

Možných dôvodov na vznik syndrómu je veľa. Často k ochoreniu dochádza vplyvom poklesu hormónov, napr. v dôsledku starnutia. Preto sú našimi častými pacientmi ženy v menopauze. Ďalšími príčinami môžu byť chronický zápal viečok, dlhodobé užívanie niektorých liekov, ochorenie štítnej žľazy, niektoré autoimunitné ochorenia, operácia očí alebo okolia očí, nosenie kontaktných šošoviek atď.

Prehľad umelých sĺz >

SSO
Zdroj: archív Fidia

Jedným z najčastejších prejavov je paradoxne slzenie očí. Dochádza k nemu vplyvom dráždenia povrchu oka, ktoré nemá dostatočný ochranný slzný film. Toto reflexné slzenie, ktoré podráždenie vyvoláva, je však nedostatočné na riešenie celého problému. Medzi ďalšie symptómy radíme pálenie a rezanie očí, pocit piesku v oku, zahmlené videnie, začervenanie bielka, svetloplachosť či únavu očí.

Podozrenie na syndróm suchého oka vznikne po odobratí anamnézy, kedy nám pacient povie všetky svoje subjektívne ťažkosti, ich frekvenciu a tiaž. Po štandardnom vyšetrení očí, ktoré vykonávame mikroskopom, môžeme pristúpiť k testom, ktoré merajú množstvo a kvalitu sĺz. Často si povrch oka zafarbíme špeciálnymi farbivami, ktoré nám ukážu aj veľmi drobné defekty povrchu oka, eventuálne odumreté bunky povrchu oka. Existujú tiež prístroje určené na meranie hrúbky slzného filmu a hodnotenie kvality žliaz, ktoré produkujú tukovú zložku slzného filmu.

Ako si správne nakvapkať očné kvapky? >

syndrom suchého oka
Zdroj: Adobe Stock

Základom liečby sú kvapky a gély zvlhčujúce povrch oka. V prípade zápalu viečkových žliaz odporúčame teplé obklady viečok a tlakové masáže ich okrajov. Pokročilé štádiá syndrómu suchého oka vyžadujú lokálne užívanie kortikoidných kvapiek, kvapiek s cyklosporínom či kvapiek vytvorených z vlastnej krvi (tzv. sérové ​​kvapky). Štúdiami sa zistilo, že k liečbe tohto ochorenia prispieva aj rybí tuk, a to v dávke 2000 mg/deň.

Neexistuje jednotný postup pre všetkých pacientov so syndrómom suchého oka. U každého pacienta pristupujeme k liečbe individuálne, podľa jeho ťažkostí a podľa závažnosti ochorenia.

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » UŽ ŽIADNE PÁLENIE A SVRBENIE OČÍ: ZBAVTE SA RAZ A NAVŽDY SYNDRÓMU SUCHÉHO OKA
ADVERTORIAL

MARTIN VELLORIA

bylinkár srdcom

Naši predkovia liečbu bylinkami využívali ako prvú a často jedinú možnosť, ktorá bola pre nich dostupná.

Dnes sa k nej utiekame, až keď zlyhá medicínska liečba. V tejto situácii veľa ľudí očakáva rýchly výsledok a nedopraje bylinkám dostatok času, aby sa ich liečivá sila naplno prejavila. Pretože táto sila rastie v čase, deň po dni. Podobne ako vznikajú v jaskyniach, kvapku po kvapke, nádherné kvaple. Takto nás príroda krok za krokom uzdravuje, buduje naše zdravie a dokáže nás milo prekvapiť či „zázračne“ uzdraviť.

Vhodne skombinované bylinky sa vzájomne podporujú a ich liečivé účinky silnejú, podobne ako v povesti o Svätoplukových prútoch, keď jednotlivo ktorýkoľvek prút bolo možné ľahko zlomiť, ale v spoločnom zväzku bol nezlomiteľný. 

Tento princíp sme uplatnili aj pri tvorbe liečivej zmesi byliniek pre zdravie žien AFRODITA.

V rámci prevencie stačí popíjať 1 šálku denne po dúškoch. Pokiaľ potrebujete liečiť zdravotný problém, je vhodné popíjať 3 až 4 šálky denne. Odporúčaná dĺžka liečebného cyklu je mesiac, potom je vhodná týždňová pauza a cyklus možno opakovať až do vyliečenia.

Unikátne zloženie zmesi AFRODITA umožňuje použiť ju aj na prípravu sedacieho kúpeľa.

Kedy vám AFRODITA pomôže?

Pri nepravidelnom a bolestivom cykle, pri nadmernom krvácaní počas cyklu, pri bolestivom PMS, pri častých zápaloch močových ciest, vaječníkov, maternice, pri ťažkostiach s počatím a donosením zdravého bábätka.

Príroda je ako otvorená kniha, jej čítaním sa učíme deň za dňom.

Ktoré byliny nájdete v ženskom čaji AFRODITA? 

Ako prvú, našu kľúčovú bylinu na liečbu všetkých „ženských“ neduhov, vrátane neplodnosti – Alchemilku obyčajnú. Jej skladané vejárovité listy ako ženská sukňa a „lapač nebeskej rosy“, pre alchymistov na výrobu kameňa mudrcov, ju posunuli ľudove až medzi liečebne zázračnú. 

V našej zmesi sa ďalej nachádza Nechtík lekársky, ktorý je protizápalovou bylinou, udržuje ženské orgány v zdraví bez zápalov a výtokov. Výborným je takisto Rebríček obyčajný. Svojimi antibakteriálnymi a dezinfekčnými účinkami udržuje zdravé mikrobiálne osadenstvo ženských orgánov a chráni ich pred zápalom. Nadmerné „ženské“ krvácanie reguluje Pastierska kapsička a taktiež udržiava žily a cievy čistými.

Okrem toho sú vhodnými bylinkami na ženské zdravie Hluchavka bielaNátržník husí a Kapucínka  väčšia, ktorá udržiava zdravé močové cesty a uzdraví aj chronické ťažkosti.

čaj pre ženy AFRODITA
Next article