Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » VPDM: OCHORENIE, KTORÉ OVPLYVŇUJE KAŽDODENNÉ AKTIVITY
Ženské zdravie

VPDM: OCHORENIE, KTORÉ OVPLYVŇUJE KAŽDODENNÉ AKTIVITY

Vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM), je ochorenie vnútornej časti oka – sietnice, jej centrálnej časti makuly. Makula alebo žltá škvrna je miesto zodpovedné za ostré videnie detailov.


SK2005825042

V priebehu ochorenia VPDM dochádza k postupnému poškodzovaniu až zániku niektorých buniek makuly, čo vedie k postupnému zhoršovaniu videnia. K výraznému zníženiu môže prísť v priebehu mesiacov až rokov. VPDM vždy postihuje obe oči, ale jedno oko môže byť postihnuté viac, alebo menej ako oko druhé. Je to ochorenie, ktoré ovplyvňuje každodenné aktivity (čítanie, písanie, šoférovanie) a výrazne znižuje kvalitu života. Príčina vzniku VPDM nie je objasnená, postihuje obe pohlavia, najmä vo veku nad 60 rokov. Riziko vzniku zvyšuje výskyt ochorenia v rodine, fajčenie, alkohol a zlá životospráva.

Ochorenie môže prebiehať v dvoch formách. Suchá forma, ktorá je častejšia, prebieha pomaly a k výraznej strate videnia dochádza v priebehu niekoľkých rokov. Druhým typom je vlhká forma, pri ktorej vznikajú v oku nové chorobne pozmenené drobné cievy a môže viesť k pomerne rýchlej strate videnia. Typickými prejavmi oboch foriem sú neostré videnie, pokrivené obrysy predmetov a výpadky častí zrakového poľa. Závažnosť tohto ochorenia spočíva aj v tom, že je nevyliečiteľné, ale pomocou moderných liekov, ktoré sa podávajú injekčne priamo do vnútra oka sa dá postup vlhkej formy ochorenia zastaviť a stav pacienta zlepšiť.

Pravidelná kontrola u očného lekára, ako aj pravidelné vyšetrenie očného
pozadia v rozšírenej zreničke by mali byť samozrejmosťou. Ochorenie je potrebné
včasne diagnostikovať aj liečiť. Existuje aj možnosť samovyšetrenia pomocou
Amslerovej mriežky. Je to jednoduché vyšetrenie, ktoré si vie každý urobiť aj
doma v priebehu pár minút. Spočíva v pohľade jedným okom na čierny bod v strede
mriežky z čiernych čiar na bielom podklade, zdravé oko vidí všetky čiary ostro
a symetricky. V prípade pokrivenia alebo chýbania časti mriežky treba čím skôr
vyhľadať pomoc očného lekára.

Napriek tomu, že je toto ochorenie v spoločnosti pomerne neznáme, je veľmi rozšírené a neliečené je dôvodom praktickej slepoty.

Článok bol podporený spoločnosťou Novartis Slovakia s.r.o.

Viac informácií na: www.mojeoko.sk

MUDr. Gabriela Pavlovičová
Fakultní nemocnice Nitra

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » VPDM: OCHORENIE, KTORÉ OVPLYVŇUJE KAŽDODENNÉ AKTIVITY
Ženské zdravie

JE NA INDIVIDUÁLNOM ROZHODNUTÍ ŽENY, KEDY A ČI VÔBEC CHCE MAŤ DETI

Väčšina žien má zlé skúsenosti s predmenštruačným syndrómom (PMS). O tom, ako jeho príznaky môžeme utlmiť, ale aj o hormonálnej rovnováhe a príčinách neplodnosti nám porozprávala Zuzana Kopáčiková, ktorá sa venuje fertility koučingu.

ZUZANA KOPÁČIKOVÁ, PhD.

fertility špecialistka

Treba si uvedomiť, že otehotnenie je osobná záležitosť každej ženy (páru).

Čo radíte, aby prejavy PMS boli čo najmiernejšie?

Predmenštruačný syndróm je široký termín pre rozsiahlu skupinu symptómov, ktoré sa prevažne vyskytujú počas poovulačnej, luteálnej fázy cyklu. Najčastejšie sa prejavujú približne 2 až 3 dni pred začiatkom menštruácie. Ťažký prejav PMS sa môže začať aj skôr a môže trvať až do nasledujúceho cyklu.

Vplyv stravy nebol u žiadnej reprodukčnej poruchy tak výrazne preukázateľný, ako práve u PMS. Úpravou stravy si dokáže žena výrazne zmierniť príznaky PMS.

Základ stravovania by mala tvoriť kvalitná a vyvážená výživa – kvalitné sacharidy, bielkoviny a tuky. Žiadny doplnok výživy nedokáže nahradiť vyváženú stravu. Všeobecne je dobré pri úprave PMS prejavov obmedziť aj polotovary, jedlá z rýchleho občerstvenia, príliš veľa cukru v potrave, bielu múku, stužené tuky atď.

Ale úprava PMS prejavov nie je len o strave, ale aj o zmene celkového životného štýlu. 

Na Instagrame spomínate, že je dôležité dostať svoje „hormóny do pohody“. Ako na to?

Dostať „hormóny do pohody“ nie je len o jednej veci. Je to komplex viacerých zmien. Dôraz sa kladie na výživnú stravu, kvalitný, 7- až 8-hodinový spánok, dostatočný pitný režim, pravidelný a dostatočný pohyb, zníženie stresu, dostatok priestoru na oddych, ale aj rozumnú telesnú váhu.

Nepravidelný režim nahradiť pravidelným, kávu bylinkovými čajmi. Eliminovať konzervované jedlá a uprednostňovať domáce.

Čo sa skrýva za neplodnosťou? Aké sú jej príčiny?

Príčin môže byť viacero. Na strane ženy aj na strane muža.

U ženy je to napríklad porucha dozrievania vajíčok, nepriechodnosť vajcovodov, chirurgické výkony v brušnej dutine, neliečené infekcie pohlavných orgánov, imunologické poruchy, dlhodobé užívanie antikoncepcie, antipsychotiká, onkologická liečba, nevhodný životný štýl, užívanie drog atď. Ale môže ísť aj o psychické prekážky, ktoré môžu brániť otehotneniu.

U muža môže ísť o poruchu tvorby a dozrievania spermií, nízky počet, malú pohyblivosť, abnormálny stav spermií, nepriechodnosť semenovodov, vrodené vývojové chyby pohlavných orgánov, anabolické steroidy, imunologickú neplodnosť, užívanie drog a ďalšie pridružené ochorenia.

Ako podľa vás na ženu a jej zdravie vplýva nátlak okolia otázkami typu „Kedy už budeš mať deti?“?

Treba si uvedomiť, že otehotnenie je osobná záležitosť každej ženy (páru). Je na individuálnom rozhodnutí ženy, kedy a či vôbec chce mať deti.

Sme ľudské bytosti a reprodukcia nie je naším jediným životným cieľom. Ak má rodina a okolie pocit, že snaha tam aj je, ale neprichádza pozitívny výsledok, určite nie je vhodné pýtať sa pri každej príležitosti, či sa to už podarilo.

Veľkým prínosom je, keď sa vytvorí podporujúca a bezpečná atmosféra. Keď žena spolu s partnerom majú pocit, že sa chcú zdôveriť, tak sa zdôveria. Niektorí ľudia nemajú potrebu o všetkom rozprávať a okolie by to malo rešpektovať.

Next article