Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » BAGNIARI: MENŠTRUÁCIA UŽ NIE JE TAJOMSTVO ŽIEN
Ženské zdravie

BAGNIARI: MENŠTRUÁCIA UŽ NIE JE TAJOMSTVO ŽIEN

FOTO: Archiv KB

Do verejného priestoru sa téma menštruácie a cyklického prístupu k životu v súčasnosti dostáva čoraz viac. Preto sme vyspovedali antropologičku a specialistku na ženské zdravie Katarínu Baniariovú.

Mgr. KATARÍNA BANIARIOVÁ

antropologička a špecialistka na ženské zdravie

Objavuje sa v poslednom čase téma, ktorá rezonuje u žien viac ako predtým?

Posledné roky sú vskutku prelomové, pokiaľ ide o edukáciu, povedomie aj výskum. Menštruácia už nie je tajomstvo žien, dostáva sa do bežných konverzácií, čo vnímam ako veľkú zmenu, ktorá prispieva k zdravším menštruačným cyklom. 

Nemalé množstvo dievčat prichádza pri chudnutí o menštruáciu. Čo to spôsobuje a ako získať menštruačný cyklus späť?

Strata menštruácie spôsobená nízkou energetickou dostupnosťou v tele (výdaj energie prevyšuje jej príjem) sa definuje ako hypotalamická amenorea. Spôsobuje ju porucha hormónu gonadoliberín, ktorý stimuluje adenohypofýzu k tvorbe pohlavných hormónov.

Jednoducho, telo nám vynechaním menštruácie zabráni rozmnožovať sa. Menštruáciu strácajú ženy najčastejšie preto, že ich príjem energie z jedla býva enormne nízky a často sa pohybuje na hranici bazálneho metabolizmu.

Ovulácia je významná udalosť v tele ženy i bez zámeru otehotnieť, a to pre jej celkové zdravie.

FOTO: Archiv KB

Môžete opísať súvislosť medzi rakovinou krčka maternice a ovulačným cyklom?

Ako príčina sa javí vystavenie sa väčšiemu množstvu hladín hormónov u moderných žien. Dnešné ženy majú totiž až trojnásobne viac menštruačných cyklov než ženy v minulosti, ktoré mali niekoľko detí a dojčili dlhšie, čím si počet cyklov rapídne znížili.

Vieme totiž, že vysoké hladiny pohlavných hormónov môžu viesť ku vzniku nielen gynekologických ochorení.

Je však dôležité naďalej skúmať, či je skutočným problémom iba hladina a množstvo hormónov, ktorým sa telo vystavuje, a počet menštruačných cyklov, alebo, naopak, absencia ovulácie (anovulačné cykly), či prítomnosť menštruačných symptómov, ktoré by mohli poukazovať na iné príčiny vzniku gynekologických ochorení.

Treba porozumieť kontextu celého tela a problematiky. Ovulácia je významná udalosť v tele ženy i bez zámeru otehotnieť, a to pre jej celkové zdravie, preto nie som zástanca redukcie počtu menštruačných cyklov na úkor ovulácie.

Aká je vaša skúsenosť s HPV vakcínou? Odporúčate ju?

HPV vakcína patrí do rúk lekárov, nie mojej profesie. Voľba by mala vždy zostať na žene, tak ako pri výbere ochrany pred počatím. Nikto by ju nemal nútiť ani presviedčať a mala by poznať výhody aj nevýhody. 

Endometrióza je najčastejšia choroba, ktorá postihuje ženy v plodnom veku. Aké sú príčiny a aká je prevencia?

Endometrióza je nezhubné chronické gynekologické ochorenie, jej príčiny nie sú úplne jasné. Viacerí odborníci sa zhodujú, že je kombináciou zápalových reakcií, imunitného zlyhania a genetickej predispozície. Je ovplyvnená hormónmi, ale nespôsobujú ju.

Jej pôvodcom je skôr celotelové zápalové ochorenie, ktoré má pravdepodobne mikrobiálny pôvod. Keďže nepoznáme priamu príčinu vzniku, je náročnejšie jej predchádzať. Určite k jej výskytu prispieva aj tlak samotných žien na výkon bez ohľadu na cyklickosť.

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » BAGNIARI: MENŠTRUÁCIA UŽ NIE JE TAJOMSTVO ŽIEN
Ženské zdravie

INKONTINENCIA: LIEČBA SPOČÍVA V SPRÁVNEJ DIAGNOSTIKE

MUDr. ROMAN SOKOL, MPH

Privátna urologická ambulancia
vedúci lekár, konateľ

Čo je to stresová inkontinencia?

Existuje niekoľko druhov inkontinencie. Najčastejšie delenie je na urgentnú alebo stresovú inkontinenciu. Urgentná inkontinencia je vtedy, keď chodí niekto veľmi často (frekventovane) na toaletu, a teda chodí nutkavo močiť. Pri stresovej inkontinencii dochádza k nedobrovoľnému úniku moču pri zvýšení vnútrobrušného tlaku, to znamená napríklad pri skákaní, kýchaní, pri pobehnutí, pri zdvihnutí nákupu, pri zdvihnutí dieťaťa či pri pohlavnom styku. Častokrát sa vyskytuje aj inkontinencia moču, ktorá je zmiešaná. To znamená, že má osoba určitý podiel stresovej a určitý podiel urgentnej inkontinencie. V súčasnosti sa stresová a aj urgentná inkontinencia vyskytujú v približne rovnakom zastúpení.

Ako vzniká a koho najčastejšie trápi?

Existuje viacero rizikových faktorov vzniku inkontinencie. Je to napríklad vek, menopauza, obezita, nedostatok pohybu a v neposlednom rade je faktorom aj počet pôrodov prirodzenou cestou. So stúpajúcim vekom a obezitou, s vyšším počtom pôrodov, má žena oveľa vyšší predpoklad, že bude trpieť stresovou inkontinenciou moču. Je to veľmi nepríjemná situácia, nakoľko žena nemá možnosť vyvarovať sa týmto faktorom, najmä čo sa týka menopauzy či starnutia.

Existuje na túto formu inkontinencie liečba?

Veľmi dôležité je inkontinenciu hlavne dobre diagnostikovať. Dobrá diagnostika spočíva v odobratí anamnézy, to znamená určenie faktorov, pri ktorých dochádza k úniku moču. Veľmi dôležité je kvantifikovať – zistiť, aký výrazný je únik moču, následne je veľmi dôležité zrealizovať správne vyšetrenie, tzn. hlavne urologické vyšetrenie, súčasťou ktorého je vyšetrenie moču a sonografické vyšetrenie. V ojedinelých prípadoch je súčasťou aj urodynamické vyšetrenie. Na základe týchto vyšetrení vieme klasifikovať a identifikovať, aká závažná je inkontinencia moču, a teda akým spôsobom je potrebné ju liečiť.

Čo sa týka liečby – existuje niekoľko možností. Prvá možnosť je rehabilitačná, kedy sa pacienti učia posilňovať svaly panvového dna, ďalšia možnosť je medikamentózna, teda tabletková liečba, ktorá funguje na báze molekuly spevňujúcej oblasť močovej rúry. Takisto existuje operačná liečba, kde je niekoľko operačných techník ako napríklad zdvihnutie hrdla močového mechúra. Po tomto zákroku má pacientka oveľa komfortnejší pocit. Tiež sa používajú rôzne silikóny pod močovú rúru, rôzne laserové operácie a pod. Pre niektoré pacientky však nie sú vhodné tieto formy liečby, vtedy sa využívajú rôzne pomôcky na inkontinenciu.

Majú ženy možnosť aj nehormonálnej liečby?

Áno, samozrejme, majú. Existuje veľa žien, ktoré trpia inkontinenciou po pôrode, sú obéznejšie, lebo sa im napríklad nepodarilo schudnúť. V takýchto prípadoch nemá zmysel využívať formu hormonálnej liečby a je lepšie siahnuť po nehormonálnej liečbe.

AKO BOJOVAŤ S INKONTINENCIOU?

Okrem zdravotných inkontinenčných pomôcok je pri boji s inkontinenciou dôležité dbať na správnu životosprávu. Stres, nepravidelná strava, fajčenie či alkohol môžu problémy s udržiavaním moču ešte zhoršiť. Pri inkontinencii, ale aj ako prevenciu lekári odporúčajú cvičiť cviky na posilnenie panvového dna. Príkladom takýchto cvikov sú Kegelove cviky.


Next article