Ľudmila Belinová je zakladateľkou Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením. Toto občianske združenie od roku 2016 poskytuje informácie a oporu rodinám detí s akýmkoľvek zdravotným znevýhodnením. Buduje vzťahy s odborníkmi, mimovládnymi organizáciami a predkladá návrhy na zmeny v systéme.
Ľudmila Belinová
zakladateľka Platformy rodín so zdravotným znevýhodnením
Zmení sa rodinám situácia po narodení dieťaťa s diagnózou alebo po jej zistení?
Po diagnostikovaní sa život rodiny výrazne zmení. Týka sa to aj veľkej a rôznorodej skupiny rodín so zriedkavým ochorením. Rodičia toto obdobie opisujú ako veľmi stresujúce. Snažia sa naučiť zvládať túto situáciu a nemajú čas ani energiu udržiavať staré vzťahy, ani nadväzovať nové, pretože musia chodiť na vyšetrenia a terapie. Mnohí sú s dieťaťom dlhodobo hospitalizovaní a riešia hlavne dieťa. Rodina sa často ocitne v sociálnej izolácii. Ochorenie má vplyv na kvalitu života nielen znevýhodneného dieťaťa, ale aj jeho rodiny.
Zmení sa finančná situácia rodín, ktoré sa starajú o dieťa s diagnózou vyžadujúcou si intenzívnu starostlivosť?
Náklady na terapie a pomôcky výrazne zaťažujú rodinný rozpočet, keďže podpora štátu je často nedostatočná a obmedzená. Suma vynaložená za terapie prestavuje v priemere až 4 217 eur ročne (Socia, 2020). Finančná situácia sa tiež dramaticky zhoršuje z dôvodu, že aspoň jeden z rodičov musí často zostať doma a nemôže prispievať do rodinného rozpočtu. Na niekoľko hodín denne by sa aj dala vykonávať nejaká brigáda alebo práca na čiastočný úväzok, no v realite je to skoro nemožné, zamestnávatelia s niečím takým nerátajú. Existenčný strach je prakticky každodennou súčasťou väčšiny týchto rodín.
Pomáha štát kompenzovať dôsledky znevýhodnenia dieťaťa s raritným ochorením?
Súčasné nastavenie podpory nie je dostatočné a povedomie o tejto problematike je veľmi nízke. Zvlášť náročné je to pri deťoch s raritným ochorením, pretože ich diagnóza nie je v zozname chorôb (zákon č. 447/2008 Z. z., príloha č. 3), na základe ktorých je možné kompenzovať sociálne dôsledky spôsobené ťažkým zdravotným postihnutím.
Čo by rodinám s deťmi s raritným ochorením najviac pomohlo?
Systémové zmeny, nadrezortne prepojená a koordinovaná podpora a uvedomenie si, že inakosť patrí k životu. Tiež by potrebovali viac odborníkov, ktorí by poskytovali stimulácie, terapie a vzdelávanie týmto deťom. Rodiny by určite ocenili možnosť čiastočných úväzkov, či flexibilnú pracovnú dobu pre oboch rodičov. Ak rodič poberá príspevok na opatrovanie, je dôležité, aby mal aj reálnu možnosť zapojiť sa do pracovného procesu bez postihu odňatia príspevku na opatrovanie. Napríklad vypustením príjmovej hranice, ak vykonávanie zamestnania nie je v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania.
Pripravujú sa aktuálne nejaké legislatívne zmeny, ktoré by pomohli týmto rodinám?
V súčasnosti sa pripravuje nový posudkový systém, ktorý mal priniesť zlepšenie situácie aj týmto rodinám. Musíme však konštatovať, že MPSVR SR získanie kompenzácií opäť viaže na status osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Máme preto obavy, že mimo podpory ostane ešte viac ľudí so zdravotným znevýhodnením, ako je to v súčasnom systéme.