Skip to main content
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » FABRYHO CHOROBA: MUSÍM PREKONAŤ BOLESŤ A ÍSŤ ĎALEJ
Zriedkavé choroby

FABRYHO CHOROBA: MUSÍM PREKONAŤ BOLESŤ A ÍSŤ ĎALEJ

Foto: Rado Baraník

Svoj životný príbeh s Fabryho chorobou opísal Rado Baraník, predseda pacientskej organizácie ZOGO (Združenie ojedinelých genetických ochorení).

Už niekoľko rokov žijete so vzácnym ochorením. Kedy sa začali vaše príznaky ochorenia a ako sa prejavovali?

Moje príznaky sa začal prejavovať, už keď som bol malé dieťa, približne od troch rokov. Začiatok ochorenia bol sprevadzaný tŕpnutím horných a dolných končatín. Od piatich rokov som navyše ešte začal pociťovať aj tupú bolesť týchto končatín. No a približne, keď som mal sedem rokov, už ma bolelo celé telo… Bola to kombinácia rôznych typov abnormálnych bolestí, ktoré sa spúšťali úplne nepredvídateľne.

Ako prebiehala vaša cesta k správnej diagnóze?

Diagnostika trvala dlhých 20 rokov – rôzne oddelenia, rôzni lekári, veľa cestovania a veľa-veľa nezodpovedaných otázok, ktoré mi znemožňovali pohnúť sa ďalej a nájsť správne odpovede. Nikto mi nebol schopný poskytnúť dostatočné množstvo informácií. Okrem zdravotných problémov mi znepríjemňovali život aj nekonečné vyšetrenia.

Ako ste sa cítili po stanovení správnej diagnózy?

Tá neskutočná ťažoba odpadla, ale vyvstala otázka – čo ďalej, pretože ma „strašili“, že sa nedostanem k liečbe. Dalo by sa teda povedať, že som bol na tom podobne ako predtým, len z pozície „neviem, čo mi je“ som sa dostal do pozície „viem, čo mi je, ale neviem, čo ďalej“… Znova nová, nepoznaná situácia a znova otázky, čo bude ďalej?

Výrazný zlom v diagnostike nastal v rámci vyšetrenia v nefrologickej ambulacii v Košiciach. Vyšli mi zlé výsledky, ktoré nevedeli správne identifikovať, preto ma poslali – odporučili na biopsiu ľadviny. Toto vyšetrenie, biopsia ľadviny, sa uskutočnilo v Martine, ale až po dlhých peripetiách a diskusiách, pretože biopsiu najprv nechceli vykonať.

Čo všetko obnáša život s Fabryho chorobou?

S čím sa dennodenne potýkam? Nesmiem sa zastaviť, musím deň po dni neustále pracovať a nemyslieť na bolesť, pretože pomaly každý deň som v bolestiach a nič mi už od bolestí nepomáha. Jedine pohyb, ktorý cez bolesť musím nejakým spôsobom prekonať a ísť ďalej…

Prečítajte si tiež článok: FABRYHO CHOROBA: ŽIVOT OHROZUJÚCE OCHORENIE

Next article
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » FABRYHO CHOROBA: MUSÍM PREKONAŤ BOLESŤ A ÍSŤ ĎALEJ
Zriedkavé choroby

ČO SÚ TO ZRIEDKAVÉ CHOROBY

PharmDr. TATIANA FOLTÁNOVÁ, PhD.

odborný garant Slovenskej aliancie zriedkavých chorôb

Zriedkavé choroby sú jasne definovanou rôznorodou skupinou, ktorú okrem zriedkavého výskytu identifikuje aj vysoká závažnosť ochorení. Nachádzajú sa v každej medicínskej oblasti.

Až 72 % týchto chorôb má genetickú príčinu. Postihujú prevažne deti (70 %). Napriek extrémnemu úsiliu je v súčasnosti liečiteľných menej ako 5 % zo 6 – 8 000 zriedkavých chorôb.

ČO JE TO NÁRODNÝ PROGRAM

Vo všeobecnosti sú Národné programy strategické dokumenty. Prvé vznikli na začiatku 20. storočia pre skupinu onkologických ochorení. V tomto období sme o rakovine vedeli veľmi málo. Aj vďaka Národným programom sa podarilo skoncentrovať odborné kapacity a finančné prostriedky na boj s týmto aj v 21. storočí silným nepriateľom.

Podobne je to v prípade zriedkavých chorôb. Prakticky o 100 rokov neskôr, v roku 2000, vznikol v Európe právny základ, ktorý naštartoval vedecké poznanie pre skupinu zriedkavých chorôb. Prvou krajinou, ktorej sa podarilo pripraviť Národný program pre zriedkavé choroby, bolo Francúzsko. Z pohľadu infraštruktúry pracovísk, dát, ale aj dostupnosti liečby a služieb patrí k najvyspelejším.

AKÝ JE TEN SLOVENSKÝ?

Národný program zdravotnej starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami do roku 2030 nadviazal na Národný program rozvoja zdravotnej starostlivosti 2016 – 2020. Jeho súčasťou je aj Akčný plán na roky 2021 a 2022.

Jednou z jeho najväčších výziev je dostupnosť liečby. Aktuálne sa pripravuje za obdobie posledných troch rokov tretia novela zákona o podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín.

Držme si palce, aby bola naozaj propacientska a priniesla nielen pacientom so zriedkavými chorobami, ale všetkým, ktorí potrebujú, dostupné moderné lieky.

Next article