Skip to main content
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » FABRYHO CHOROBA PATRÍ DO SKUPINY VZÁCNYCH OCHORENÍ
ADVERTORIAL

S ktorými príznakmi sa lekári môžu u svojich pacientov stretnúť a kedy na toto ochorenie myslieť sme sa opýtali MUDr. Kataríny Juríčkovej z Národného ústavu detských chorôb.

MUDr. Katarína Juríčková

Národný ústav detských chorôb

Typickým príznakom Fabryho choroby v detstve je bolesť koncových častí tela (chodidlá, dlane) vyvolaná teplotnými zmenami či fyzickou aktivitou. Pacienti zle znášajú teplo, potia sa menej. Na koži sa objavujú tmavočervené až fialové cievne výbežky (angiokeratómy). Môže dôjsť k poškodeniu oka, tráviacej sústavy (bolesti brucha, hnačky), často sa vyskytujú bolesti hlavy, závraty, únava, zvonenie v ušiach, poruchy sluchu či depresie. Neskôr sa pridáva poškodenie obličiek, srdca a niekedy mŕtvica.

Diagnostika začína dôkladnou osobnou a rodinnou anamnézou. Nasleduje fyzikálne vyšetrenie, laboratórne testy (krv, moč) a zobrazovacie metódy ako echokardiografia, sonografia obličiek, magnetická rezonancia. Jednoduché vyšetrenie enzýmovej aktivity zo suchej kvapky krvi môže potvrdiť podozrenie, diagnóza sa však definitívne stanovuje enzýmovou analýzou žilovej krvi a molekulovo-genetickým testom. Vyšetrenia sa realizujú v špecializovaných centrách. Pri podozrení na Fabryho chorobu je vhodné pacienta odoslať na špecializované pracovisko.

Špecifická liečba môže spomaliť progresiu ochorenia a zlepšiť kvalitu života pacienta.

Fabryho choroba je spôsobená nedostatkom enzýmu produkovaného v lyzozóme, ktorý rozkladá špecifické tuky. Ich hromadenie v bunkách ciev, tkanív a orgánov narúša ich funkciu, čo vedie k multisystémovým poškodeniam. Ochorenie môže byť zamieňané za častejšie choroby.

Najväčšie riziko majú pacienti s klasickou formou Fabryho choroby, ktorá sa prejavuje už v detstve a rýchlo progreduje. Choroba je viazaná na X-chromozóm. U žien s jedným postihnutým chromozómom môžu byť príznaky miernejšie, alebo sa nemusia prejaviť. Funkčné ukazovatele obličiek a srdca sú kľúčové pre posúdenie závažnosti ochorenia.

Najvážnejšie komplikácie sú zlyhanie obličiek, poruchy srdcového rytmu, zhrubnutie stien srdca vedúce k jeho zlyhaniu a mŕtvica, ktorá môže postihnúť aj mladších pacientov.

fabryho choroba

Na Slovensku najčastejšie diagnostikujú Fabryho chorobu kardiológovia, následne nefrológovia a neurológovia. Ochorenie však môžu pre jeho multisystémovú manifestáciu odhaliť takmer všetci odborníci, napr. oftalmológovia, dermatológovia, genetici či pediatri. Priemerný čas diagnostiky je takmer 15 rokov.

Centrum diagnostikuje Fabryho chorobu, organizuje potrebné vyšetrenia, posudzuje štádium ochorenia a zabezpečuje schválenie a začatie liečby. Pravidelne sleduje stav pacientov a koordinuje liečbu. Spolupracuje s pracoviskami na Slovensku aj v zahraničí.

Fabryho chorobu treba zvažovať pri nejasných multiorgánových ťažkostiach, srdcových problémoch, poškodení obličiek nejasnej príčiny a cievnej mozgovej príhode u mladých pacientov. Včasná diagnostika je kľúčová, pretože špecifická liečba môže spomaliť progresiu ochorenia a zlepšiť kvalitu života pacienta.

Next article
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » FABRYHO CHOROBA PATRÍ DO SKUPINY VZÁCNYCH OCHORENÍ
Zriedkavé choroby

Zriedkavé ochorenie, ktoré môže postihnúť mužov a ženy všetkých vekových kategórií a etník. Ide o genetické ochorenie, to znamená, že sa prenáša z rodičov na deti. Na vznik Pompeho choroby sa musia stretnúť rodičia, ktorí sú obaja prenášačmi ochorenia, čo sa však, našťastie, nestáva tak často, preto je ochorenie mimoriadne zriedkavé.

Čo je Pompeho choroba?

Pompeho choroba je zriedkavé metabolické ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým svaly. U ľudí s Pompeho chorobou sa nevytvára dostatok enzýmu – glukozidáza. Dochádza preto k hromadeniu glykogénu vo svaloch, čo vedie k progresívnej strate svalovej funkcie. Chybný gén sa prenáša od oboch rodičov, tento proces sa nazýva recesívna dedičnosť.

Aké sú príznaky?

Príznaky Pompeho choroby sa môžu vyskytovať hneď od narodenia alebo sa môžu objaviť kedykoľvek v dojčenskom veku, detstve či dospelosti. Menej častá, infantilná forma ochorenia je charakterizovaná výrazne zväčšeným srdcom a „handrovitým“ vzhľadom v dôsledku závažnej svalovej slabosti. Zvyčajne sa objaví počas prvých mesiacov života a ak sa nelieči, časom dochádza k úmrtiu. Deti alebo dospelí s adultnou formou často najprv pociťujú slabosť v nohách a bokoch, ktorá má za následok kolísavú chôdzu, a objavia sa u nich problémy s dýchaním.

Závažnosť týchto príznakov a rýchlosť, s akou dochádza k ich progresii, sa môžu výrazne líšiť u jednotlivých pacientov. U ľudí trpiacich Pompeho chorobou sa môže objaviť dýchavičnosť počas cvičenia alebo ranné bolesti hlavy spôsobené dýchacími problémami pri ležaní, ktoré majú za následok neschopnosť dostatočne dýchať počas noci. Pompeho choroba môže ovplyvňovať aj svaly stredu tela, rúk a ramien. To môže mať za následok problém so vstávaním zo sediacej polohy, ťažkosti so vstávaním zo stoličky, s chodením po schodoch a so vzpažením. 

Ak sa u vás teda prejavia vyššie spomínané príznaky, informujte sa u svojho neurológa na vyšetrenie Pompeho choroby zo suchej kvapky krvi. Väčšina neurológov vykonáva toto vyšetrenie vo svojej ambulancii.

Next article