Herečka Karin Haydu dbá na pravidelný pohyb a k športu vedie aj svoju dcéru. Problémy sa snaží vyriešiť čo najrýchlejšie, aby predišla zbytočnému stresu, ktorý negatívne vplýva na naše zdravie.
KARIN HAYDU
Vyštudovala konzervatórium a VŠMU, odbor herectvo. Pôsobila v rôznych slovenských divadlách, dnes účinkuje v deviatich divadelných tituloch. Účinkovala vo viacerých seriáloch, filmoch a televíznych šou a venuje sa aj moderovaniu spoločenských či charitatívnych večierkov a televíznych prenosov.
Čo vám ako prvé napadne pri pojme zriedkavé ochorenia?
Zriedkavé ochorenie mi evokuje ochorenie, ktoré sa vyskytuje v rámci štatistík u minimálneho množstva populácie. To, že sú zriedkavé však neznamená, že takmer neexistujú, alebo, že sa nás to netýka. Viem, že nimi trpia najmä deti a mnohé z týchto ochorení boli pacientom odhalené niekedy aj po rokoch, pretože aj sami lekári sa s nimi stretávajú zriedka a nie je až také jednoduché ich rýchlo a správne diagnostikovať.
Stretli ste sa s príbehmi zriedkavých ochorení alebo poznáte niekoho vo svojom okolí, kto nejakým trpí?
Áno, stretla. Viem, že mnohé zriedkavé ochorenia sú dedičné a teda, ak sa prejavujú isté symptómy u detí a prejavovali sa aj u jedného z ich rodičov, je viac ako pravdepodobné, že to, žiaľ, zdedili.
Čo je pre vás dôležité v rámci zdravia vašej rodiny?
Najdôležitejšie je, aby všetci moji blízki boli v poriadku, aby nikoho nič nebolelo, netrápilo a aby sme si mohli plnohodnotne a spoločne nažívať. Snažím sa starať o moje zdravie, aby keď to bude niekto z rodiny potrebovať, som sa vedela o neho postarať po všetkých stránkach.
Zahŕňate do programu s deťmi aj nejaké športové aktivity?
Športovanie a v podstate akýkoľvek pohyb sú veľmi dôležité atribúty pre naše zdravie. Pokojne to môžu byť pravidelné prechádzky, alebo tanečné hodiny. Odmalička som športovala a k tomu som viedla aj moju dcéru. Pohyb je prospešný nielen pre naše telo, ale aj psychiku.
Vaneska už ako malé dieťa navštevovala hodiny gymnastiky, tanečnú, chodila na thai box a sezónne športy ako lyžovanie, snowbording, plávanie, bicyklovanie… Je dôležité deti viesť k láske k športu, pretože väčšinou im to potom ostane aj v dospelosti. Stres je obrovský faktor v spúšťaní rôznych chorôb.
Čo robíte pre udržiavanie svojej duševnej pohody?
Mám pocit, že keď lekári nevedia určiť príčinu akéhokoľvek ochorenia, vždy za spúšťací faktor označia stres. A pravdepodobne je to naozaj tak. Nesnažím sa však umelo si navodzovať dobrú náladu, ak prídu problémy, treba sa im postaviť a čím skôr sa snažiť ich vyriešiť. Žiadne negatívne emócie nedržať v sebe. Pomáha všetko, čo máme radi, a každému niečo iné. Rodina, stretnutia s priateľmi, naši domáci miláčikovia, športovanie, akékoľvek hobby, cestovanie… Mne pomáha asi všetko, čo som pred chvíľou vymenovala.