Skip to main content
Domovská stránka » Chronické ochorenia » KARIN HAYDU: PROTI STRESU POMÁHA VŠETKO, ČO MÁME RADI
Zriedkavé choroby

KARIN HAYDU: PROTI STRESU POMÁHA VŠETKO, ČO MÁME RADI

FOTO: Dáša Šimeková

Herečka Karin Haydu dbá na pravidelný pohyb a k športu vedie aj svoju dcéru. Problémy sa snaží vyriešiť čo najrýchlejšie, aby predišla zbytočnému stresu, ktorý negatívne vplýva na naše zdravie.

KARIN HAYDU

Vyštudovala konzervatórium a VŠMU, odbor herectvo. Pôsobila v rôznych slovenských divadlách, dnes účinkuje v deviatich divadelných tituloch. Účinkovala vo viacerých seriáloch, filmoch a televíznych šou a venuje sa aj moderovaniu spoločenských či charitatívnych večierkov a televíznych prenosov.

Čo vám ako prvé napadne pri pojme zriedkavé ochorenia?

Zriedkavé ochorenie mi evokuje ochorenie, ktoré sa vyskytuje v rámci štatistík u minimálneho množstva populácie. To, že sú zriedkavé však neznamená, že takmer neexistujú, alebo, že sa nás to netýka. Viem, že nimi trpia najmä deti a mnohé z týchto ochorení boli pacientom odhalené niekedy aj po rokoch, pretože aj sami lekári sa s nimi stretávajú zriedka a nie je až také jednoduché ich rýchlo a správne diagnostikovať.

FOTO: archív KH

Stretli ste sa s príbehmi zriedkavých ochorení alebo poznáte niekoho vo svojom okolí, kto nejakým trpí?

Áno, stretla. Viem, že mnohé zriedkavé ochorenia sú dedičné a teda, ak sa prejavujú isté symptómy u detí a prejavovali sa aj u jedného z ich rodičov, je viac ako pravdepodobné, že to, žiaľ, zdedili.

Čo je pre vás dôležité v rámci zdravia vašej rodiny?

Najdôležitejšie je, aby všetci moji blízki boli v poriadku, aby nikoho nič nebolelo, netrápilo a aby sme si mohli plnohodnotne a spoločne nažívať. Snažím sa starať o moje zdravie, aby keď to bude niekto z rodiny potrebovať, som sa vedela o neho postarať po všetkých stránkach.

Zahŕňate do programu s deťmi aj nejaké športové aktivity?

Športovanie a v podstate akýkoľvek pohyb sú veľmi dôležité atribúty pre naše zdravie. Pokojne to môžu byť pravidelné prechádzky, alebo tanečné hodiny. Odmalička som športovala a k tomu som viedla aj moju dcéru. Pohyb je prospešný nielen pre naše telo, ale aj psychiku.

Vaneska už ako malé dieťa navštevovala hodiny gymnastiky, tanečnú, chodila na thai box a sezónne športy ako lyžovanie, snowbording, plávanie, bicyklovanie… Je dôležité deti viesť k láske k športu, pretože väčšinou im to potom ostane aj v dospelosti. Stres je obrovský faktor v spúšťaní rôznych chorôb.

Čo robíte pre udržiavanie svojej duševnej pohody?

Mám pocit, že keď lekári nevedia určiť príčinu akéhokoľvek ochorenia, vždy za spúšťací faktor označia stres. A pravdepodobne je to naozaj tak. Nesnažím sa však umelo si navodzovať dobrú náladu, ak prídu problémy, treba sa im postaviť a čím skôr sa snažiť ich vyriešiť. Žiadne negatívne emócie nedržať v sebe. Pomáha všetko, čo máme radi, a každému niečo iné. Rodina, stretnutia s priateľmi, naši domáci miláčikovia, športovanie, akékoľvek hobby, cestovanie… Mne pomáha asi všetko, čo som pred chvíľou vymenovala.

Next article
Domovská stránka » Chronické ochorenia » KARIN HAYDU: PROTI STRESU POMÁHA VŠETKO, ČO MÁME RADI
Zriedkavé choroby

ČO SÚ TO ZRIEDKAVÉ CHOROBY

PharmDr. TATIANA FOLTÁNOVÁ, PhD.

odborný garant Slovenskej aliancie zriedkavých chorôb

Zriedkavé choroby sú jasne definovanou rôznorodou skupinou, ktorú okrem zriedkavého výskytu identifikuje aj vysoká závažnosť ochorení. Nachádzajú sa v každej medicínskej oblasti.

Až 72 % týchto chorôb má genetickú príčinu. Postihujú prevažne deti (70 %). Napriek extrémnemu úsiliu je v súčasnosti liečiteľných menej ako 5 % zo 6 – 8 000 zriedkavých chorôb.

ČO JE TO NÁRODNÝ PROGRAM

Vo všeobecnosti sú Národné programy strategické dokumenty. Prvé vznikli na začiatku 20. storočia pre skupinu onkologických ochorení. V tomto období sme o rakovine vedeli veľmi málo. Aj vďaka Národným programom sa podarilo skoncentrovať odborné kapacity a finančné prostriedky na boj s týmto aj v 21. storočí silným nepriateľom.

Podobne je to v prípade zriedkavých chorôb. Prakticky o 100 rokov neskôr, v roku 2000, vznikol v Európe právny základ, ktorý naštartoval vedecké poznanie pre skupinu zriedkavých chorôb. Prvou krajinou, ktorej sa podarilo pripraviť Národný program pre zriedkavé choroby, bolo Francúzsko. Z pohľadu infraštruktúry pracovísk, dát, ale aj dostupnosti liečby a služieb patrí k najvyspelejším.

AKÝ JE TEN SLOVENSKÝ?

Národný program zdravotnej starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami do roku 2030 nadviazal na Národný program rozvoja zdravotnej starostlivosti 2016 – 2020. Jeho súčasťou je aj Akčný plán na roky 2021 a 2022.

Jednou z jeho najväčších výziev je dostupnosť liečby. Aktuálne sa pripravuje za obdobie posledných troch rokov tretia novela zákona o podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín.

Držme si palce, aby bola naozaj propacientska a priniesla nielen pacientom so zriedkavými chorobami, ale všetkým, ktorí potrebujú, dostupné moderné lieky.

Next article