Skip to main content
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » PACIENTSKY PRÍBEH: KAŽDÝ ČLOVEK JE DÔLEŽITÝ, VŠETKY PRÍBEHY NOSÍM V SEBE
Zriedkavé choroby

PACIENTSKY PRÍBEH: KAŽDÝ ČLOVEK JE DÔLEŽITÝ, VŠETKY PRÍBEHY NOSÍM V SEBE

Foto: Rado Baraník s dcérkou Zoe | Zdroj: Archiv Rado Baraník

RADO BARANÍK

Predseda pacientskej organizácie ZOGO

Momentálne pôsobí v Bratislave, kde pracuje v oblasti IT. Býva v Dúbravke a narodila sa mu dcérka Zoe (Zojka), ktorá má pol roka. Veľmi sa z dcérky teší, pretože je to taký malý zlatý smejko.

Kedy ste si začali uvedomovať, že s vaším telom nie je niečo v poriadku?

Ak si správne spomínam, prvé obtiaže sa u mňa prejavili, keď som dovŕšil tri roky. V tomto období som začal pociťovať zvláštne jemné tŕpnutie dlaní. Tento prejav som často spomínal mojim rodičom. Odvtedy sme začali chodiť na rôzne vyšetrenia.

Ako sa u vás prejavovala Fabryho choroba?

V minulosti sa ochorenie prejavovalo znížením telesnej teploty, alebo mi teplota tela stúpala a klesala bez zjavnej príčiny. Jednotlivé stavy, ktoré sa dajú charakterizovať, ako sú studené končatiny, tŕpnutie dlaní, nôh, svalové bolesti, svalové štípanie, zvýšený vnútorný tlak, sťahovanie dlaní, keď nemôžete vystrieť dlane, bolesti tela, kedy ste absolútne bezmocný vykonať akúkoľvek aktivitu, nemôžete sedieť a v mnohých prípadoch si nemôžete ani ľahnúť. Lieky proti bolesti neutíšia tieto nepríjemné stavy, ktoré môžu trvať od jednej hodiny do dvoch týždňov. Bolesť cítim nonstop a nie je miesto na tele, ktoré by ma nejakým spôsobom nebolelo. K tomu mám problémy so stravovaním, pretože pri látkovej premene mi je nepríjemne od žalúdka a organizmus nedokáže stráviť jedlo. Samozrejme, k tomu sa pridružia ešte hnačky, takže som aj málo hydratovaný.

Po akom čase a akým spôsobom sa podarilo lekárom diagnostikovať toto vzácne ochorenie?

Keď si spomeniem na prvé príznaky, to som mal tri roky, a počiatok liečby nastal v 26- tich rokoch, tak sa dostávam k správnej diagnóze po 23 rokoch. Práve posledný rok, ktorý bol prelomový (2005 – 2006), po mnohých hospitalizáciách, pochybnostiach, ktoré boli sprevádzané pri stanovení rôznych diagnóz, mi bolo odporučené vykonanie biopsie ľadviny. Po niekoľkých konzultáciách sa to napokon podarilo, biopsia ľadviny sa uskutočnila a správna diagnóza bola stanovená.

Ako ovplyvňuje táto choroba váš bežný život?

Bežné činnosti sa zmenili na činnosti, ktoré som prestal a nemohol vykonávať. Dopracoval som sa teda z bežného života na lôžko s množstvom otázok a žiadnych odpovedí. Ďalší krok bol dopracovanie sa k odpovedi, čo sa podarilo bez poukázania na to, či to trvalo deň, alebo nadpolovičnú vačšinu môjho doterajšieho života. Prichádzam teda ku konečnej diagnóze. Mením uhol pohľadu na „dobre, mám diagnózu, viem, čo mi je“ a „aký bude nasledovať ďalší krok“. Dopracujete sa k liečbe a opäť čakáte, aká bude reakcia vašeho tela na podávanú liečbu. Ak máte šťastie, čo sa mne podarilo, liečba pomáha, ale na druhej strane, akékoľvek ďalšie kroky sú už úplne vo vašich rukách, ako s tým celým naložíte. To znamená, že podanie liečby je iba začiatok, či sa váš stav zlepší, alebo nie.

Ste predsedom pacientskej organizácie ZOGO. Ktorý príbeh pacienta vás doposiaľ najviac zasiahol?

Počas môjho pôsobenia v pacientskej organizácii som stretol mnoho pacientov, vypočul som si veľa príbehov, ak by som zareagoval a poukázal na jednu osobu či príbeh, ktorý ma zasiahol, nebolo by to správne. Každý človek je dôležitý a všetky tieto príbehy nosím v sebe, či už si viac, alebo menej pamätám na jednotlivé okolnosti.

Next article
Domovská stránka » Zriedkavé choroby » PACIENTSKY PRÍBEH: KAŽDÝ ČLOVEK JE DÔLEŽITÝ, VŠETKY PRÍBEHY NOSÍM V SEBE
Zriedkavé choroby

VLADIMÍRA MARCINKOVÁ: UČÍM SA SEBELÁSKE

VLADIMÍRA MARCINKOVÁ

Slovenská politička, od roku 2020 poslankyňa Národnej rady SR, kde aktuálne pôsobí aj ako predsedníčka výboru pre európske záležitosti.

Čo vám ako prvé napadne pri pojme zriedkavé ochorenia?

Paradoxom ochorení, ktorým sa hovorí „zriedkavé“, sú veľmi časté problémy, ktoré pacienti s týmito diagnózami majú. Tým, že ide o raritné ochorenia, veda nepozná mnohé odpovede, výskum je ťažko financovateľný vzhľadom na nízky počet pacientov, verejnosť o týchto diagnózach vie málo, a takisto aj štát o potrebách týchto ľudí, čo ma ako političku mimoriadne mrzí. Verím však, že aj svojou prácou prispejem k tomu, aby to mali v živote jednoduchšie.

Stretli ste sa s príbehmi zriedkavých ochorení v rámci vašej práce, prípadne vo vašom okolí?

Stretla. Keď som pracovala v prezidentskom úrade, prechádzala som listy ľudí s ťažkými diagnózami, ktorým prezident Kiska rozdeľoval celý svoj prezidentský plat. Boli to veľmi silné príbehy a som rada, že som mala šéfa, ktorý týmto ľuďom pomáhal a stále pomáha cez svoju charitu Dobrý Anjel.

Poznáte nejaké združenia alebo pacientske organizácie, ktoré sa venujú takýmto ochoreniam?

Dobrý Anjel, ktorého som spomenula. Debra, ktorí sa venujú chorobe motýlych krídel. A sledujem aj blog „Úsmev pre Tadeaša“, kde život chlapca, svalového dystrofika, veľmi krásne a láskavo opisuje jeho sestra Zuzka.

Čo robíte pre svoje zdravie okrem preventívnych prehliadok?

Snažím sa starať o svoje telo cvičením a zdravým stravovaním. Na čom musím popracovať je spánok, ale ako mame ročného dieťaťa to asi ešte chvíľu potrvá, zlepšiť skóre v tejto oblasti. V minulosti som bola k svojmu telu málo pozorná. V práci som išla cez hranu svojich fyzických síl a telo mi to spočítalo kolapsom a trojtýždňovým pobytom v nemocnici. Odvtedy sa učím sebaláske a starostlivosti o seba samu. Treba si to v dnešnom uponáhľanom svete pripomínať. Načúvať, či naše telo stačí za našimi plánmi a ambíciami.

Treba si v dnešnom uponáhľanom svete pripomínať sebalásku. Načúvať, či naše telo stačí za našimi plánmi a ambíciami.

Čo je pre vás dôležité v rámci zdravia vašej rodiny?

Chrániť si ho. Od začiatku pandémie dodržiavam všetky opatrenia, nepodceňujem situáciu, počúvam rady odborníkov a hneď, ako to bolo možné, sme sa ja aj manžel dali zaočkovať, aby sme chránili seba, našu dcéru a znížili riziko šírenia vírusu v spoločnosti.

Zvažovali ste počas tehotenstva možnosť prenatálnej diagnostiky, ktorá dokáže odhaliť ochorenia dieťatka ešte pred narodením?

Áno, aj som ju absolvovala.

Myslíte si, že spoločnosť je dostatočne edukovaná o zriedkavých ochoreniach?

Myslím si, že osvety nikdy nie je dosť. Treba dnešnú digitálnu dobu využiť na to dobré a zvyšovať citlivosť a informovanosť o týchto diagnózach, aby bol život ľudí s týmito ochoreniami jednoduchší a aby sme my ostatní poznali ich potreby.

Prezidentsky palác bol pri príležitosti Dňa zriedkavých ochorení vysvietený. Zaoberá sa touto tematikou aj vláda? Sú prípadne nejaké praktické kroky, ktoré by sme mohli pre ľudí trpiacich týmito ochoreniami urobiť?

Neviem ako pokročilá je diskusia vo vláde, ale v parlamente je nás viacero, ktorí túto tému aktívne riešime a snažíme sa legislatívu pre týchto ľudí precizovať a zlepšovať. Vždy som vďačná za dôveru, s ktorou sa na mňa ľudia obracajú a s podnetmi, ktoré ukazujú na to, čo by mohlo fungovať lepšie a je aj v mojich silách to zmeniť.

Next article